Kulturou proti (z)chátrání aneb nenechte to spadnout!

lördag, 23 maj

Kulturou proti (z)chátrání aneb nenechte to spadnout!

Short url: 

https://squ.at/r/fde

Kolektiv Kulturou proti chátrání vás zve na happening, který se bude konat v sobotu 23. 5.  u chátrajícího areálu na ulici Vlhká. Vyzvěme město, aby umožnilo občanům svobodně oživovat městské prostory, které nemají jasné využití! Chceme podpořit vznik autonomního sociálního a kulturního centra v Brně (ať už na Vlhké, nebo jinde), stejně jako další podobné aktivity, které směřují k oživení veřejného prostoru a chátrajících budov.
Město nejsou spletité úřednicko-politické sítě na magistrátu, jsme to my, jeho obyvatelé. Pokud vás štve, jak si město tyto opuštěné šedivé zóny pěstuje, přijďte jim to říct. Je to naše město.

http://www.kulturouprotichatrani.cz/

Zahrají:
Zeměžluč (oldschool punk, http://www.zemezluc.net/)
Recordinace & MC Scissal ft. DJ Kornout (hip hop)
Sakkara (ambient-hardcore, http://bandzone.cz/sakkara)
+ AVA DJs (http://www.avavava.cz/)
aj.

Další program:
art / tanec / graffiti jam / workshopy / freemarket

(Konkrétní jména budeme postupně zveřejňovat.)

FB událost:
[www.facebook.com/events/840868049333564/]

Proč Kulturou proti (z)chátrání?

V Brně, podobně jako v dalších městech, bez zájmu dlouhodobě chátrá řada nevyužívaných prostor v obecním vlastnictví. Protože se tím nechceme smířit, podala naše iniciativa Kulturou proti chátrání v únoru 2014 na město žádost o symbolický pronájem opuštěného a chátrajícího komplexu domků na ulici Vlhká. Naším cílem je tyto budovy svépomocí oživit a vytvořit zde autonomní sociální a kulturní centrum – svobodný a otevřený prostor pro neziskové aktivity a komunitní život místních obyvatel.

Přestože město nemá s prostory na Vlhké žádné plány, po více než roce stále čelíme nekonečným průtahům a o naší žádosti dosud nebylo rozhodnuto. Kdyby město reagovalo včas, budovy na Vlhké již dávno mohly mít zpět svá okna, mohlo zde fungovat infocentrum, veřejná knihovna či svépomocné dílny, mohly zde probíhat přednášky, výstavy a filmové projekce, mohl zde existovat nekomerční prostor pro rodiče s dětmi. Mohly zde probíhat desítky dalších aktivit, které by sem lidé sami přinesli. Místo toho se budovy s každým dalším měsícem rozpadají a možnost jejich znovuoživení se vzdaluje. A podle úředníků by asi bylo nejjednodušší čekat, až spadnou samy.

Je toto způsob, jakým městská správa reaguje na iniciativy občanů, kteří se ve svém volném čase a na své vlastní náklady pokoušejí udělat něco smysluplného pro své okolí? Mnohá opuštěná a chátrající místa jsou v městském, tedy našem společném vlastnictví, a proto jako místní obyvatelé cítíme zodpovědnost za jejich osud. Máme se smířit s tím, že budeme stále znovu narážet na oddalování a obstrukce úředníků, dokud nebude co zachraňovat?

Na happeningu 23. května, který se bude konat u chátrajícího areálu na ulici Vlhká, vyzveme město, aby s takovou praxí přestalo a umožnilo občanům svobodně oživovat městské prostory, které nemají jasné využití. Chceme podpořit vznik autonomního sociálního a kulturního centra v Brně (ať už na Vlhké, nebo jinde), stejně jako další podobné aktivity, které směřují k oživení veřejného prostoru a chátrajících budov. Město nejsou spletité úřednicko-politické sítě na magistrátu, jsme to my, jeho obyvatelé. Pokud vás štve, jak si město tyto opuštěné šedivé zóny pěstuje, přijďte jim to říct. Je to naše město.

Date & Time: 

lördag, 23 maj, 2015 (Hela dagen)

Category: 

  • action/protest/camp
  • film
  • party

Pris: 

  • free
  • by donation
Vlhká
Vlhká
60200 Brno
Tjeckien

„Stavíme se proti byrokratickému systému s centralizovanou mocí, který je sociálně nespravedlivý a dlouhodobě neudržitelný, bez ohledu na to, zda funguje ve státech kapitalistických nebo tzv. socialistických.

categories: 

  • action/protest/camp / book shop/info shop/library / children's activity / course/workshop / discussion/presentation / exhibition / film / work space/diy