100. výročie vzniku Medzinárodnej asociácie pracujúcich (MAP)

zaterdag, 1 april

100. výročie vzniku Medzinárodnej asociácie pracujúcich (MAP)

Short url: 

https://squ.at/r/9b3n

Na sobotu 1. apríla pripravuje zväz Priama akcia kultúrno-vzdelávacie podujatie v Collosseu pri príležitosti stého výročia založenia MAP.

O svojich skúsenostiach budú v Košiciach hovoriť:

• Solidarity Federation (Spojené kráľovstvo)
Zväz Solidarity Federation má niekoľko miestnych skupín v Spojenom kráľovstve. Bojuje proti nevyplácaniu miezd aj depozitov a organizuje školenia o tom, ako sa organizovať na pracoviskách. Sekciou MAP je od roku 1979.

• Sekretariát MAP (členka zväzu ZSP z Poľska)
Za sekretariát MAP príde členka zväzu Związek Syndykalistów Polski, ktorý je aktívny v bojoch týkajúcich sa pracovísk aj bývania a vystupuje proti „trash contracts“. Sekciou MAP je od roku 2009.

• Zväz Priama akcia (Slovensko)
Podujatia k 100. výročiu MAP organizuje zväz Priama akcia. Naša hlavná kampaň „Problémy v práci?” podporuje solidaritu a spoluprácu medzi pracujúcimi napríklad v prípadoch nevyplatených miezd. V MAP sme od roku 2000.

VÝSTAVA FOTOGRAFIÍ O HISTÓRII ZVÄZU PRIAMA AKCIA

Súčasťou programu bude aj výstava fotografií a dobových materiálov súvisiacich s činnosťou zväzu v rokoch 2000-2022, doplnená o zhrnutia jednotlivých období vo vývoji organizácie.

SPRIEVODNÝ PROGRAM

Na podujatí budeme mať materiály o anarchosyndikalistickej myšlienke a praxi vrátane knihy „Bojujeme za seba: Anarchosyndikalizmus a triedny boj“, ktorá patrí k najlepších materiálom o tejto téme. Pri príležitosti výročia MAP sme v januári 2023 pripravili druhé vydanie knihy, pričom sme sa priamo zapojili aj do jej výroby v tlačiarni Druckraum vo Viedni. Pôvodnú anglickú verziu vydal zväz Solidarity Federation a do Košíc dokonca príde spoluautor knihy.

V Košiciach sa navyše uskutoční aj koncert (program budeme priebežne aktualizovať, zatiaľ svoju účasť potvrdil Ctib) a performance angažovanej poézie v štýle slam poetry.

MAP

Medzinárodná asociácia pracujúcich založená v roku 1922 je dnes najstaršou federáciou, ktorá spája anarchosyndikalistické zväzy. Združuje organizácie z vyše dvadsiatich krajín sveta vrátane Slovenska.

Datum & tijd: 

zaterdag, 1 april, 2023 - 15:30

Categorie: 

  • discussie/presentatie
  • muziek

Prijs: 

  • tegen donatie
Collosseum
Vratna 70
04001 Košice
Slowakije

„Stavíme se proti byrokratickému systému s centralizovanou mocí, který je sociálně nespravedlivý a dlouhodobě neudržitelný, bez ohledu na to, zda funguje ve státech kapitalistických nebo tzv. socialistických.

categories: 

  • actie/protest/camp / boekwinkel/info shop/bibliotheek / kinderen / cursus/workshop / discussie/presentatie / tentoonstelling / film / werkplaats/diy