Sobotný obed so Zapatistami/kami v Cyklokuchyni

zaterdag, 25 september

Sobotný obed so Zapatistami/kami v Cyklokuchyni

Short url: 

https://squ.at/r/8ewl

V sobotu 25. augusta príde do Bratislavy v rámci Výpravy za život delegácia Zapatistov a Zapatistiek, ktoré prišli do Európy diskutovať o budúcnosti planéty. Pozývame vás na spoločný obed s následnou diskusiou o 14.00 hod. v priestoroch Cyklokuchyne (kontajnery na petržalskej strane Starého mosta). Stretnutie je určené predovšetkým pre študentov a zástupkyne aktivistických iniciatív, no vítaní sú i jednotlivci a jednotlivkyne.

Jedlo aj preklad zo španielskeho jazyka budú zapezpečené.

_________________________________________

V deväťdesiatych rokoch sa v horách mexickej oblasti Chiapas sformovalo sociálne antikapitalistické hnutie EZLN (Zapatistická armáda národného oslobodenia), ktoré sa vzbúrilo proti mexickej vláde a prijatiu dohody o voľnom obchode (NAFTA), ktorá zvýhodňovala korporácie a veľkostatkárov na úkor roľníkov. Aj keď bolo povstanie veľmi rýchlo potlačené, vzbúrenci sa stiahli do hôr, kde začali budovať sieť silných autonómných a komunitných inštitúcií riadených zdola. K hlavným pilierom hnutia patrí autonómna samospráva obcí, nezávislosť kvalitnej a úrodnej pôdy, boj proti chudobe, zdravé životné prostredie, boj proti imperiálnemu spôsobu života či emancipácia žien. Napriek tomu, že ich skúsenosť nevieme jednoducho len tak preniesť kdekoľvek, ich požiadavky a prax môžu byť v mnohom inšpiráciou pre celý svet.

V týchto dňoch, presne po 500 rokoch od „dobytia“ Mexika Hernánom Cortésom prichádzajú do Európy s jasnou správou. „Nedobyli ste nás. Stále vzdorujeme a búrime sa!“ Zapatistky a Zapatisti však neprichádzajú kázať, obviňovať či odpúšťať. Prichádzajú naslúchať a diskutovať o tom čo nás robí rovnými v čase bezprecedentnej klimatickej krízy.


by Povstanie pokračuje a Bratislava bez náckov

Datum & tijd: 

zaterdag, 25 september, 2021 - 14:00

Categorie: 

  • bar/café
  • discussie/presentatie
  • eten

Prijs: 

  • free
Cyklokucnyňa
Slowakije

„Stavíme se proti byrokratickému systému s centralizovanou mocí, který je sociálně nespravedlivý a dlouhodobě neudržitelný, bez ohledu na to, zda funguje ve státech kapitalistických nebo tzv. socialistických.

categories: 

  • actie/protest/camp / boekwinkel/info shop/bibliotheek / kinderen / cursus/workshop / discussie/presentatie / tentoonstelling / film / werkplaats/diy