Zapatistickým pohledem: debata

dinsdag, 28 september

Zapatistickým pohledem: debata

Short url: 

https://squ.at/r/8euj

Mayští vzbouřenci známí jako zapatisti dorazili na půdu Evropy – a to v rámci jejich celosvětové výpravy za život, klíčové to události dekolonizace. Přesně po 500 letech od „dobytí“ Mexika Hernánem Cortésem přijeli s třaskavě jasnou zprávou. „Nedobyli jste nás. Stále vzdorujeme a bouříme se“ – v jejich případě v podobě unikátního politického projektu autonomie, jenž u hranic s Guatemalou v jihomexickém státě Chiapas kultivují již od roku 1994. Zapatistky ale nepřijíždí do Evropy kázat, obviňovat či odpouštět, nýbrž naslouchat, diskutovat a zdola a zleva „hledat to, co nás dělá rovnými“ v čase bezprecedentní klimatické krize. Preguntando caminamos, kráčíme s otázkámi, říkají dlouhodobě. Na konci září jich pár vůbec poprvé položí a odpoví i v Česku.

Jak se daří zapatistickému projektu? Jakým výzvám a hrozbám čelí? Jak rozumět dekolonizaci? Jak se společně dostat z klimatické nouze a nesklouznout přitom do nových forem kolonialismu? Co dnes znamená být solidární na obousměrné ose Česko-Chiapas? To jsou jen některé otázky z těch, které budeme diskutovat se zapatisty a zapatistkami v debatě, jejímž cílem je zachytit zapatistický pohled na problémy a výzvy současného dění.

Po debatě od 22:00 zahraje Cumbia Cooperativa.

Datum & tijd: 

dinsdag, 28 september, 2021 - 18:00

Categorie: 

  • discussie/presentatie
  • muziek

Prijs: 

  • tegen donatie
Underdogs' (Eternia)
Nádražní 3
15000 Prague
Tsjechië

Wegbeschrijving: 

Tram + metro "B" Smíchovské nádraží nebo/or "Na Knížecí"

„Stavíme se proti byrokratickému systému s centralizovanou mocí, který je sociálně nespravedlivý a dlouhodobě neudržitelný, bez ohledu na to, zda funguje ve státech kapitalistických nebo tzv. socialistických.

categories: 

  • actie/protest/camp / boekwinkel/info shop/bibliotheek / kinderen / cursus/workshop / discussie/presentatie / tentoonstelling / film / werkplaats/diy