Zrození národa z ducha moderny

Giovedì, 6 Ottobre

Zrození národa z ducha moderny

Short url: 

https://squ.at/r/2cqz

Národní identita. Národní zájmy. Národní stát. Budoucnost národa. Hlavně se postarat o naše lidi. V poslední době se nacionalistická rétorika dostává opět do popředí. Boj za naše národní hodnoty – ať už to znamená cokoli – dávno nezůstává vyhrazen pouze okrajovým partičkám kolem Miroslava Sládka nebo Adama B. Bartoše, ale stává se normou napříč politickým spektrem. Nacionalismus ale rozděluje. A zabíjí. Ten náš malý český příběh nabízí rozmanité možnosti, jak posílit představy o jednotném národním celku a ospravedlňovat vyloučení našich nepřátel a cizích. Jak pracovat s vyprávěním, které vytváří zdání jednoty a rovnosti , avšak ve stejnou chvíli rozděluje a vylučuje?

Iniciativa Ne rasismu vás zve na cyklus přednášek s názvem “Nacionalismus bolí dodnes, kritická reflexe (českého) nacionalismu”. Úvodní přednášky se budou zabývat vznikem politické koncepce národa a levicovou kritikou nacionalismu. Následující přednášky nás zavedou do moderní české a československé historie, přičemž hlavní pozornost bude zaměřena na období, ve kterých nacionalismus hrál zásadní úlohu. S jejich stíny mnohdy zápasíme ještě dnes.

Úvodní přednášku na téma "Zrození národa z ducha moderny" přednese už 6. října Jan Škrob.

Anotace: Národ, jak mu dnes běžně rozumíme, není žádná samozřejmost. Je výsledkem politických konstrukcí především 18., 19., ale i 20. století a dokonce se ani neutvořil všude stejně. Nacionalismus jako ideologie předcházel vzniku národa jako obecně srozumitelného konceptu. V přednášce a následné diskuzi se podíváme mimo jiné na to, v čem byl nacionalismus v době svého vzniku zajímavý a osvobodivý a nakolik je v něm naopak od počátku vepsaná nevraživost a exkluzivita.

Info k celému cyklu už brzy na https://nerasismu.noblogs.org/nacionalismus-boli-dodnes-kriticke-reflexe...

Data e Orario: 

Giovedì, 6 Ottobre, 2016 - 19:30

Categoria: 

  • discussion/presentation

Prezzo: 

  • free
Autonomní sociální centrum Klinika
Jeseniova 60
13000 Prague
Repubblica Ceca

Indicazioni: 

tram stop Biskupcova

Squat: 

Presently squatted

Iniciativa Ne rasismu je antifašistická skupina. Přestože ve své společensko-politické kritice vycházíme z radikálně levicových pozic, nechceme se omezovat a svazovat žádnou konkrétní ideologií.