Bezpeněžní zóna: Když komunismus, tak jedině pro všechny!

Saturday, 30 September

Bezpeněžní zóna: Když komunismus, tak jedině pro všechny!

Short url: 

https://squ.at/r/9mic

"Kapitalismus není ideální, ale nic lepšího se zatím nevymyslelo." Že ne? Zahoďme všechny předsudky, co nám byly od mala tlučeny do hlavy o tom, jak cokoli jen trochu levicového je špatné. O tom, jak se včechny možné alternativy současného systému už zkoušely a byly všechny horší nebo selhaly úplně. Pojďme si společně ukázat, že jiný způsob fungování je možný na již třetí bezpeněžní zóně* na pražském Žižkově!

V sobotu 30. září od 13:00 alespoň na jedno odpoledne nahradíme peněžní hodnotu věcí, uměle vytvářenou rukou trhu, za skutečnou hodnotu péče. Péče jak o sebe navzájem, tak i o tuto planetu a všechny, se kterými ji sdílíme. Jak už to máme ve zvyku, tak samozřejmě všichni společně a hlavně nehierarchicky, bez šéfů a vládců. Bez zástupců států a obránců současného světa založeného na uměle vytvářených hranicích a nerovnostech mezi námi. Odsuzujeme všechny autoritářské režimy současnosti i minulosti a zároveň říkáme, že státem řízený kapitalismus je stále jenom kapitalismus. A proto:
Když komunismus, tak jedině pro všechny!

Můžeš se těšit na:
- společnou přípravu jídla a vegan grilovačku
- přednášky
- workshopy
- freeshop
- živou hudbu

A co s sebou? Třeba:
- vegan/vege/freegan jídlo a pití na sdílení s ostatními
- deku na sezení
- hudební nástroj (pokud na nějaký hraješ)
- nějaké pěkné oblečení či věci do freeshopu, které už nepoužíváš, ale někomu by ještě mohly udělat radost
 
Co nechat doma?
Jakékoli národní/mezinárodní/krypto měny, platební karty a všechny představy o penězích či směnném obchodě!

*Co je vlastně bezpeněžní zóna?
Je to kolektivně utvářený prostor, ve kterém alespoň na okamžik vzájemné sdílení zdrojů a dovedností v rámci dárkové ekonomiky nahradí zdánlivě nevyhnutelnou realitu života v kapitalismu a s ním spojené mýty o nedostatku a nevyhnutelnosti soutěžení. Jiný svět je možný a společně ho můžeme vytvářet!

Date & Time: 

Saturday, 30 September, 2023 - 13:00

Category: 

  • discussion/presentation
  • food
  • (free) shop/market
  • meeting
  • music/concert
  • work space/diy

Price: 

  • free
Parukářka - grilovací místo
Na Parukářce 1
13000 Prague
Czech Republic

Žižkovský kolektiv Food Not Bombs, který každý týden připravuje a rozdává na pražském Žižkově teplé veganské jídlo všem bez rozdílu.

categories: 

  • food

opening times: 

Jídlo rozdáváme každou neděli od 16,00 na náměstí Winstona Churchilla. Chceš se zapojit do vaření? Napiš nám zprávu – rádi tě uvidíme!Kontaktovat nás mužeš na sociálních sítích nebo na e-mailu fnbzizkov@riseup.net!