Anarchistický večírek knihy

Cancelled: Saturday, 27 November

Anarchistický večírek knihy

Short url: 

https://squ.at/r/8gkr
Cancelled

Dobrá zpráva pro příznivce knih, časopisů, zinů, brožur a hlavně...knih! Po pár měsících tu máme další festival knihy, tentokráte v menším, večírkovém, podání. Těšit se můžete na dvě přednášky, které budou analyzovat dění posledních let v Polsku. Krom českých vydavatelství budou k vidění i knížky v angličtině a polštině. Vegan občerstvení již tradičně zajištěno.

14:00 Otevřeno

16:00 Polský aktivismus posledních let - přednáška členů kolektivu Rozbrat a Bractwo Trojka

19:00 Strajk kobiet - analýza a budoucnost feministického hnutí v Polsku - přednáška od kolektivu Inicjatywa 8 Marca

22:00 Afterparty

Vzhledem k epidemiologické situaci vás žádáme, abyste do Zdeny chodili*y jen v případě, že máte očkování proti covidu-19, platný test nebo jste prodělali*y covid v posledních 180 dnech. Pokud se necítíte fyzicky dobře, návštěvu odložte! Děkujeme.

Date & Time: 

Saturday, 27 November, 2021 - 14:00

Category: 

  • bar/cafe
  • book shop/info shop/library
  • discussion/presentation
  • food

Price: 

  • free
  • by donation
Zdena
Tusarova 41
17000 Prague
Czech Republic

Salé is an anarchist infocentrum in Prague, Czech Republic. We offer a space for anti-authoritarian collectives and individuals. In case you want to organise some program, use our email sale(at)riseup.net or just come by.  All dishes in Salé are strictly vegan. Check the program for events.

categories: 

  • advice/help/office hours / bar/cafe / book shop/info shop/library / course/workshop / discussion/presentation / exhibition / film / food / (free) shop/market / meeting / work space/diy

opening times: 

Check on website
 

Zdena is a communal space located in Holešovice. It is run by a collective, that tries to find an alternative to the commercial spaces and clubs.

categories: 

  • bar/cafe / book shop/info shop/library / course/workshop / discussion/presentation / exhibition / film / (free) shop/market / music/concert / party / work space/diy

opening times: 

Wednesday and Friday from 4pm until midnight

Due to the current pandemic situation, we kindly ask you to only come to Zdena if you either; are vaccinated, you have a recent negative test, or you have had COVID-19 in the past 180 days. If you do not feel well, please, postpone your visit! Thank you!