Neposlušné Brno - knižní festival radikální imaginace

Saturday, 24 October

Neposlušné Brno - knižní festival radikální imaginace

Short url: 

https://squ.at/r/7wv2

Zveme vás na první ročník festivalu nezávislé a radikální literatury Neposlušné Brno. Navazujeme na mnohaletou tradici pražského Anarchistického festivalu knihy a chceme i v Brně vytvářet prostor pro malá nakladatelství a DIY kolektivy věnující se anarchistické literatuře. Zároveň to bude skvělá příležitost pro vzájemná setkání, debaty a vzdělávání.

Tématem prvního ročníku Neposlušného Brna je právo na město. Rostoucí ceny nájmů i bytů, nedostatek cenově dostupných služeb, dopady klimatické krize, nevyhovující bytové podmínky i vytlačování nízkopříjmových obyvatel do okrajových částí měst,jsou problémy, se kterými se potýkají lidé ve většině světových měst. Městská sociální hnutí, lokální i ta celosvětová, chtějí vidět město jako sdílený prostor, ne jako tržní komoditu. Bojují za to, aby měl každý přístup ke kvalitnímu a dostupnému bydlení a zdravému životnímu prostředí.

Brno v tomto není výjimkou. Kvůli rušení projektu Housing First, privatizaci městského bytového fondu a slabé reakci na klimatickou krizi se z něho stává čím dál nedostupnější město pro pestrou skupinu obyvatelstva. Zároveň vznikají nové kolektivy, které se tento trend usilují zvrátit.

Neposlušné Brno přinese kromě knižních stánků i přednášky a diskuse o tématech právo na bydlení, demokratizace města, život ve městě v čase klimatické krize a další.

Festival proběhne v prostorech bývalé Káznice, která je nyní zázemím pro mnoho aktivistických kolektivů a ukazuje, jaké pestré může být využití prázdných domů, když se dají k dispozici obyvatelům a obyvatelkám. Káznice se nachází na Cejlu, čtvrti, která prochází intenzivní gentrifikací a z níž jsou postupně původní obyvatelé*ky vytlačovaní do jiných částí měst. I proto považujeme za symbolicky důležité pořádat festival právě na tomto místě.

Program budeme postupně zveřejňovat.

Date & Time: 

Saturday, 24 October, 2020 - 11:10

Is this a callout or mobilisation?: 

  • national callout

Category: 

  • book shop/info shop/library
  • children's activity
  • course/workshop
  • discussion/presentation
  • exhibition
  • food
  • music/concert

Price: 

  • by donation

email: 

Káznice
Bratislavská 249/68
60200 Brno
Czech Republic

Knižní festival radikální imaginace

categories: 

  • action/protest/camp / book shop/info shop/library / children's activity / course/workshop / discussion/presentation / exhibition / food / music/concert