FEMINIZM BEZ GRANIC - WROCŁAWSKA MANIFA 2022

Sonntag, 6 März

FEMINIZM BEZ GRANIC - WROCŁAWSKA MANIFA 2022

Short url: 

https://squ.at/r/8lk6

www.manifa.noblogs.org

W Inicjatywie 8. Marca wierzymy, że feminizmu nie można ograniczyć, opanować, zamknąć. Nie interesuje nas feminizm rozumiany jako elitarny klub dla białych cisheteroseksualnych kobiet z klasy średniej. Chcemy działać ponad podziałami klasowymi i społecznymi. Wierzymy w feminizm bez granic. Nie traktujemy tych słów tylko jako piękną metaforę, ale też dosłownie.
Solidaryzujemy się z osobami uchodźczymi, torturowanymi, umierającymi na granicach. Kreska na mapie nie może być ważniejsza od życia! Mamy świadomość, że obecny kryzys migracyjny to dopiero początek katastrofy, która nastąpi wraz z ociepleniem klimatu, kiedy w większości miejsc na Ziemi nie będzie dało się juz żyć. W obliczu każdej tragedii musimy się zjednoczyć.
Niestety, nie dla wszystkich granice znaczą to samo. Niektóre osoby nie potrzebują paszportu, poruszając się tylko w obrębie Unii Europejskiej. Inne umierają, próbując do niej dotrzeć. Dla niektórych granica to linia, którą przekracza się, lecąc na wakacje. Dla innych granicą są schody do urzędu, po których nie da się wjechać wózkiem. Istnieje również dolna granica zarobków, poniżej której trzeba wybierać: kupić jedzenie czy leki? A także taka granica: ile dni urlopu chorobowego czy na opiekę mogę wziąć, by pracodawca mnie nie zwolnił? Nie ma naszej zgody na ten stan rzeczy. Wierzymy w wolność, równość i solidarność.
Tylko jedne granice są nieprzekraczalne - są to granice drugiej osoby. One zawsze będą dla nas ważniejsze od granic państwowych. Nikt nie ma prawa wchodzić z butami w życie drugiego człowieka. Nikt nie ma prawa decydować o czyimś ciele, gwałcić ani zmuszać do rodzenia. To, że nadal musimy to powtarzać, jest chore. Można powiedzieć, że jesteśmy na granicy wyczerpania.
Jako Inicjatywa 8. Marca działamy od 10. lat, powtarzając często te same hasła, walcząc o te same wartości. Nasze najstarsze teksty nadal są aktualne. Mogłybyśmy cały czas używać tych samych transparentów. Czekamy na moment, kiedy cierpliwość osób wykluczanych i prześladowanych się wyczerpie. Kiedy kobiety, queery, osoby niebiałe, uchodźcze, migranckie, pracownicze, z niepełnosprawnością i wiele innych zobaczą, że razem jesteśmy siłą. Kiedy wybuchniemy, możemy obalić system.


Spotykamy się 6 marca o 13:00 pod Dworcem Głównym we Wrocławiu, w miejscu, gdzie ponad rok temu rozpoczął się we Wrocławiu pierwszy marsz o dostęp do aborcji.
Krzyknijcie z nami: ile, kurwa, można!

Datum & Zeit: 

Sonntag, 6 März, 2022 - 13:00

Kategorie: 

  • Aktion/Protest/Camp

Preis: 

  • umsonst
Wrocław Dworzec Główny
Marszałka Józefa Piłsudskiego
105
50-085 Wrocław
Polen

We are a grassroots, feminist, queer collective working in Wrocław since 2012. We are mostly focused on organizing Manifas – feminist demos taking place around 8th of March which is International Women Day.

Kategorien: 

  • Aktion/Protest/Camp / Beratung/Hilfe/Sprechstunde / Diskussion/Vortrag