Neposlušné Brno - knižní festival radikální imaginace

Samstag, 24 Oktober

Neposlušné Brno - knižní festival radikální imaginace

Short url: 

https://squ.at/r/7wv2

Zveme vás na první ročník festivalu nezávislé a radikální literatury Neposlušné Brno. Navazujeme na mnohaletou tradici pražského Anarchistického festivalu knihy a chceme i v Brně vytvářet prostor pro malá nakladatelství a DIY kolektivy věnující se anarchistické literatuře. Zároveň to bude skvělá příležitost pro vzájemná setkání, debaty a vzdělávání.

Tématem prvního ročníku Neposlušného Brna je právo na město. Rostoucí ceny nájmů i bytů, nedostatek cenově dostupných služeb, dopady klimatické krize, nevyhovující bytové podmínky i vytlačování nízkopříjmových obyvatel do okrajových částí měst,jsou problémy, se kterými se potýkají lidé ve většině světových měst. Městská sociální hnutí, lokální i ta celosvětová, chtějí vidět město jako sdílený prostor, ne jako tržní komoditu. Bojují za to, aby měl každý přístup ke kvalitnímu a dostupnému bydlení a zdravému životnímu prostředí.

Brno v tomto není výjimkou. Kvůli rušení projektu Housing First, privatizaci městského bytového fondu a slabé reakci na klimatickou krizi se z něho stává čím dál nedostupnější město pro pestrou skupinu obyvatelstva. Zároveň vznikají nové kolektivy, které se tento trend usilují zvrátit.

Neposlušné Brno přinese kromě knižních stánků i přednášky a diskuse o tématech právo na bydlení, demokratizace města, život ve městě v čase klimatické krize a další.

Festival proběhne v prostorech bývalé Káznice, která je nyní zázemím pro mnoho aktivistických kolektivů a ukazuje, jaké pestré může být využití prázdných domů, když se dají k dispozici obyvatelům a obyvatelkám. Káznice se nachází na Cejlu, čtvrti, která prochází intenzivní gentrifikací a z níž jsou postupně původní obyvatelé*ky vytlačovaní do jiných částí měst. I proto považujeme za symbolicky důležité pořádat festival právě na tomto místě.

Program budeme postupně zveřejňovat.

Datum & Zeit: 

Samstag, 24 Oktober, 2020 - 11:10

Aufruf: 

  • Landesweiter Aufrup

Kategorie: 

  • Buch-/Infoladen/Bücherei
  • Kinderaktivität
  • Kurs/Workshop
  • Diskussion/Vortrag
  • Ausstellung
  • Essen
  • Musik/Konzert

Preis: 

  • gegen Spende

E-Mail: 

Káznice
Bratislavská 249/68
60200 Brno
Tschechische Republik

Knižní festival radikální imaginace

Kategorien: 

  • Aktion/Protest/Camp / Buch-/Infoladen/Bücherei / Kinderaktivität / Kurs/Workshop / Diskussion/Vortrag / Ausstellung / Essen / Musik/Konzert