Na rzecz ponadnarodowego strajku społecznego – międzynarodowe spotkanie

Freitag, 2 Oktober bis Sonntag, 4 Oktober

Na rzecz ponadnarodowego strajku społecznego – międzynarodowe spotkanie

Short url: 

https://squ.at/r/sdv

Polityka cięć stanowi obecnie nowy standard w Europie. Podczas ostatnich lat polityki monetarne służyły wdrażaniu neoliberalnych reform stosunków pracy, prywatyzowaniu dóbr wspólnych, ograniczaniu wydatków socjalnych i praw obywatelskich. Europejskie rządy wraz z instytucjami finansowymi wykorzystują zadłużenie i związane z nim zagadnienia techniczne do tworzenia podziałów w łonie świata pracy a także pomiędzy całymi społeczeństwami. Przykładem na to jest szantaż zastosowany wobec Grecji. Nowe zarządzanie mobilnością ludności skutkuje nierównościami występującymi pomiędzy różnymi obszarami Europy jak również w ich obrębie, a ponadto służy ograniczeniu ruchów migrantów w granicach UE i poza nią. Globalne łańcuchy produkcji oraz pracy opiekuńczej przecinają Europę przy wykorzystaniu różnych reżimów płac i prawa pracy umożliwiając tym samym osiąganie zysków. Tworzy to głęboką przepaść pomiędzy garstką bogatych i masą biednych. Potencjał strajków jest ograniczony przez system zleceń i podwykonawstwa.

Szereg walk płacowych, lokatorskich, o dostęp do świadczeń socjalnych i o wolność przemieszczania toczonych w całej Europie w różny sposób odpiera obecny atak wymierzony w warunki pracy i życia. Atak ten ma wymiar międzynarodowy, dlatego wymaga przełamania izolacji i odnalezienia wspólnych celów. Nowe formy lokalnej współpracy i samoorganizacji natrafiają na problemy związane z rozszerzeniem ich własnego oddziaływania a także powiązaniem z innymi walkami o lepsze płace, lepsze warunki pracy i życia. Kapitalistyczne podziały pomiędzy bezrobotnymi, pracownikami ze stałym i czasowym zatrudnieniem; migrantami i miejscowymi; pracownikami sektora oficjalnego i nieoficjalnego (szarej strefy) ograniczają organizację udanych walk w miejscach pracy jak również poza nimi, w ramach całych społeczeństw. Podczas gdy związki zawodowe, stowarzyszenia i ruchy społeczne działają w obrębie pojedynczych krajów, to ponadnarodowy charakter europejskiego zarządzania mobilnością i pracą wymaga stworzenia przeciwwagi na tym samym poziomie, z którego wychodzi atak.

W takich realiach zamierzamy rozwijać proces ponadnarodowego strajku społecznego, który może wpłynąć na budowę powiązań, organizacji, międzynarodowej komunikacji i siły występujących pomiędzy walkami społecznymi i pracowniczymi. Ponadnarodowy strajk społeczny jest reakcją na ograniczenia związane z tradycyjnymi formami walk pracowniczych i społecznych, ograniczenia organizacji związkowych, a także utratę znaczenia strajków, nawet generalnych, co wynika z prekaryzacji i międzynarodowego wymiaru produkcji. „Strajk” oznacza praktykę i proces organizacyjny, które wiążą się z powrotem pracy (we wszystkich jej współczesnych formach) do zakresu działań podejmowanych przez ruchy społeczne. Równocześnie powstaje kwestia tego, w jaki sposób ponadnarodowy strajk społeczny może być organizacyjnym procesem służącym poszerzeniu skali obecnego społecznego niepodporządkowania jak również stworzeniu nowych i silniejszych walk w miejscach pracy i poza nimi.

Po spotkaniu, które odbyło się 19 marca 2015 r. w Frankfurcie, zamierzamy wykonać kolejny krok i pomiędzy 2 i 4 października spotkać się w Poznaniu. Poznańska lokalizacja sprzyja temu, aby w dyskusji uczestniczyły osoby z krajów Europy Wschodniej, które są centrum obecnego reżimu wyzysku, a ponadto umożliwia ona rozwój kontaktów pomiędzy walkami pracowniczymi i społecznymi z pominięciem ustanowionych granic i regionów europejskich. Podczas trzech dni paneli, spotkań i warsztatów pragniemy dzielić się szczegółowymi doświadczeniami i taktykami, a także budować perspektywę polityczną służącą za punkt odniesienia dla zarówno istniejących jak i przyszłych walk. Pragniemy dyskutować o tym, jak organizować opór i wysuwać żądania wymierzone przeciwko międzynarodowej organizacji produkcji? Jak budować wspólną wiedzę na temat różnych realiów życia? Jak strajkować, kiedy granice miejsca pracy i tego co istnieje poza nim, stają się coraz bardziej nieprecyzyjne? Czy postulaty europejskiej płacy minimalnej, dochodu, świadczeń socjalnych i zezwolenia na pobyt dla migrantów mogą służyć ponadnarodowej organizacji i kontaktom pomiędzy istniejącymi walkami w różnych miastach i krajach Europy a także poza nią?

Jak się wspólnie organizować przeciwko rozdrobnieniu i indywidualizacji pracy? Jak rozwijać kontakty pomiędzy pracownikami stałymi i czasowymi? Jak ograniczać społeczne warunki wyzysku?

Wszystkie osoby zainteresowane uczestniczeniem w tym procesie i włączeniem się w jego organizację zapraszamy do udziału w spotkaniu.

Zarys programu

Piątek 2 października (późne popołudnie)

Wprowadzenie do spotkania.

Okrągły stół: wyzwania i możliwości ponadnarodowego strajku społecznego.

Sobota 3 października

Spotkanie plenarne: wprowadzenie do pracy warsztatowej.

Dwie sesje warsztatów (każda po 3 godziny).

Niedziela 4 października (koniec w porze lanczu).

Sprawozdania z warsztatów i spotkanie ogólne.


Warsztaty:

Każdy/a może zaproponować i zorganizować warsztat. W przypadku każdego warsztatu wymagany jest tekst wprowadzający. Jeżeli chcesz zorganizować warsztat, wyślij e-mail na adres: info.transnationalstrike@autistici.org. Termin na zgłaszanie warsztatów upływa 7 września.

Zgodnie z założeniami zaproponowane warsztaty powinny poruszać kilka zasadniczych kwestii. Powinny one skupić się na tym, w jaki sposób międzynarodowe łańcuchy produkcji i dostaw łącząc się z operacjami finansowymi, wpływają na kształt samej produkcji oraz tego jak traktować walki pracownicze i strajk, mając na uwadze to, co obecnie oznacza organizowanie się w miejscu pracy i poza nim. Za kluczowe uważamy więc omówienie roli mobilności i pracy migrantów, kwestii prekarności i bezrobocia, przekształceń systemu zabezpieczeń społecznych jako aspektów międzynarodowej organizacji pracy. W końcu, za istotne uważamy omówienie i wypracowanie wspólnych żądań. Rozumiemy je jako coś więcej niż tylko postulaty, a mianowicie jako narzędzia służące organizacji i rozwojowi ponadnarodowej komunikacji, podczas gdy wyzysk i dominacja pogłębiają podziały i hierarchie.

Jeżeli chcesz uczestniczyć w spotkaniu, pomóc w organizacji noclegów i wyżywienia, to przed 20 września wyślij e-mail na adres: info.transnationalstrike@autistici.org. Głównymi językiem komunikacji będzie angielski, postaramy się jednak zapewnić tłumaczenie na inne języki. Informuj o swoich potrzebach z wyprzedzeniem.


Więcej informacji:


http://www.transnational-strike.info/
[www.facebook.com/events/644630522338560/]

em@studiom2.pl

Datum & Zeit: 

Freitag, 2 Oktober, 2015 - 17:00 bis Sonntag, 4 Oktober, 2015 - 14:00

Kategorie: 

  • Diskussion/Vortrag
  • Treffen

Themen: 

  • strajk

Preis: 

  • umsonst
Centrum Amarant
Słowackiego 19/21
Polen

Warszawski informator zaangażowany w wersji internetowej. Wersja papierowa dostępna jest na koncertach. Jeżeli chcecie, żeby Wasza informacja znalazła się na tej stronie piszcie na : burningstreet@riseup.net Piona!

Kategorien: 

  • Beratung/Hilfe/Sprechstunde